Turystyka piesza

Góry latem

Turystyka górska, w austriackim kraju związkowym Salzburg, to relaks, przygoda i dość często również nauka: zapoznać się można na przykład z  lokalnymi rodzajami roślin, drzew i ziół.
Z tematycznych szlaków wyróżniają się  przede wszystkim: szlak dydaktyczny koncentrujący się na zdrowiu, dendrologii i filozofii S.Kneippa, szlak ze słomianymi figurami – Heufigurenweg, szlak śladami lokalnych legend Sagenwanderweg, Lammertalska puszcza, wspinaczka po schodach na górę Kopfberg, wycieczka do rezerwatu przyrody lub za duchem góry Kopflacke.
I Ty możesz się cieszyć pięknem górskiego świata Lammertal – wspaniałe szczyty gór, zielone alpejskie łąki, pachnące zioła i kwiaty, górskie strumienie – wszystko to gwarantuje komfortowe wakacje podczas których odpocznie cały  organizm.

Wędrówka za drzewem

Czy kiedykolwiek słyszeliście określenia „Lammertaler Wachter” (stróż Lamertalu)? Jest to około 300 lat stara jodła mierząca niewiarygodnych 48 m, która stoi wraz z wieloma innymi wielkimi drzewami w tzw. Lammertalskiej puszczy (Lammertaler Urwald) w pobliżu miejscowości St. Martin am Tennengebirge.

Ścieżka dydaktyczna o drzewach

Na szlaku dydaktycznym Höhenweg-Baumlehrpfad w Annaberg można zaznajomić się z wieloma typowymi regionalnymi gatunkami drzew. Szlak nie jest trudny, można go przejść nawet z wózkiem dziecięcym i prowadzi do naturalnych orzeźwiających źródeł a także wokół kilku stacji Qi-Gong-Stationen.

Wyjście na górę Kopfberg
Kruk alpejski

Nowo wybudowane schody sięgają aż na sam szczyt góry Kopfberg. Około 200 stopni doprowadzi Cię nieco bliżej do nieba. W ciszy natury usłyszysz własny puls. Naprawdę warto.

 

Szlak z postaciami z siana

Obowiązkowa wycieczka dla fanów legendarnego filmu Miś. Podczas wędrówki po zjawiskowym szlaku Annaberger Heufigurenweg można zapoznać się z konkurencyjnymi no i mniejszymi lammertalskimi postaciami z siana. Od września 2001 jest tu także organizowany coroczny festiwal siana – HeuArtfest, dla którego postacie z siana są typowe. Tymczasem HeuArtfest stał się integralną częścią Salzburgskiego winobrania.

 St. Rupert Pilgerweg

Szlak dla prawdziwych miłośników turystyki i pielgrzymek. Droga jest długa, ma około 75 km długości i przechodzi z St. Gilgen do Bischofshofen,  łączy Tannengau z Flachgau. Oczywiście nie musimy ją pokonać od razu w całości, ale tylko jej dowolny odcinek.

Leonhard Pilgerweg

Ta trasa pielgrzymkowa prowadzi od katedry w Salzburgu do kościoła Leonhardkirche w Tamsweg. Każdego roku w lipcu odbywają się tu pielgrzymki z przewodnikami z Salzburg do Tamsweg. Oczywiście nikt nie broni nam, żeby przejść ją „na własną rękę„.

Arnoweg

Miedzy wąwozami i szczytami kręci się szlak Arnoweg, który dosłownie dotyka historii. Idziemy bowiem śladami kościoła. Szlak został nazwany na cześć biskupa Arnovi, którego papież mianował arcybiskupem w 798 roku.

Miejsce

Lammertaler Urwald, St. Martin am Tennengebirge47° 29′ 30.0912″ N, 13° 21′ 28.8072″ E