Wyjścia na szczyty

Dolina Lammertal w austriackim kraju związkowym Salzburg to prawdziwa gratka dla wszystkich entuzjastów turystyki pieszej. Wśród niesamowitej przyrody odkryjemy tu niemal niekończący się wybór wielorakich szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Jest to kompletny turystyczny raj dla początkujących, zaawansowanych i również dla profesjonalistów. Dla rodzin z małymi dziećmi istnieje też wiele szlaków turystycznych, gdzie można wędrować nawet z wózkami dziecięcymi.

Dachstein – wiszący most

Dachstein, Gosaukamm, Bischofsmütze i góry Tennengebirge tworzą idealne tło dla niezapomnianych przeżyć turystycznych. Na ponad 300 doskonale oznakowanych trasach doświadczysz górskiego splendoru Alp Salzburskich.

Miasteczko Annaberg-Lungötz jest otoczone przez majestatyczne szczyty, takie jak Bischofsmütze, Angerstein, Mandlkogel lub Donnerkogel i jest idealną bazą wypadową do wędrówek i wycieczek w góry. Wiele schronisk górskich znajduje się bezpośrednio przy szlakach turystycznych i przyciągają do siebie na chwilę odpoczynku i skosztowanie regionalnych przysmaków.

Wyjście na Grosser Donnerkogel

Przeciętnie doświadczony alpinista i wystarczająca kondycja fizyczna zupełnie wystarczą żeby wyruszyć w trasę. W trzech sekcjach pokonasz różnice wysokości około 1.100 metrów oraz jedną ścianę skalną wysoką prawie na 400 metrów. Wystartuj kolejką linową Riedelkarbahn (tylko wtedy kiedy jest ładna pogoda). Trasa prowadzi od górnej stacji kolejki na wysokości 1.416 metrów na górską przelęcz Törlecksattel (Sendeturm) w kierunku Austriaweg. Potem skręć na Grosser Donnerkogel. Stąd przez Grünerlen i Latschen po skalnych stopniach zaznaczoną ścieżką aż do góry. Podczas deszczowej pogody, istnieje niebezpieczeństwo upadku.
Łączny czas spaceru od górnej stacji wynosi około 2,5 godziny.

Wyjście na Strichkogel

Kiedy jedziesz z Annaberg w kierunku Abtenau, skręć na Astauwinkel. Za dużym parkingiem jest skrzyżowanie, z którego można dostać się na lewo na parking Pommer. Z parkingu, spacerem trwającym około 1,5 godziny dotrzesz do Stuhlalm / Theodor Körner Hütte, gdzie można nawet spędzić noc. Nad Stuhlalm prowadzi najpierw trasa do góry i w lewo przez Almböden a potem przez Latschen do Tiefenkar. Z Tiefenkar idzie się wygodnie dalej przez Geröll aż na szczyt Strichkogel (2.035 m n.p.m.).
Łączny czas spaceru z parkingu Pommer na szczyt Strichkogel wynosi około 3,5 godziny.

Wyjście na Angerstein

Z parkingu Pommer dotrzemy w około 1,5 godziny do Stuhlalm / Theodor Körner Hütte, z której następnie przejdziemy z Stuhlalmu przez Almböden lekkim nachyleniem w prawo na Mooseben / Jagdhütte. Od chaty Jagdhütte udajemy się w lewo stokiem porośniętym sosnowymi krzakami i podążamy do góry na Grossen Weitscharte (1.939 m.n.m.). Stąd schodami skalnymi dostaniemy się aż na sam szczyt Angerstein (2.101 m n.p.m.).
Uwaga! Niebezpieczeństwo poślizgu szczególnie kiedy jest wilgotno.
Łączny czas spaceru z parkingu Pommer na Angerstein wynosi około 3,5 – 4 godzin.

Wyjście na Mandlkogel

Z parkingu Pommer znowu idziemy przez około 1,5 godziny do Stuhlalm. Stamtąd poprzez Almböden lekkim podejściem do góry i w prawo na Mooseben / Jagdhütte. Od chaty Jagdhütte skręcimy w lewo na stok porośnięty sosnowymi krzakami i idziemy aż do skrzyżowania (1.660 m n.p.m.). Droga do góry odbija poziomo w prawo i prowadzi do Gamsfeldklamm. Następnie przez odcinek żwirowy na Latscherofenkogel i Zahringkogel aż do wierzchołka Mandlkogel (2.269 m n.p.m.). W wilgotne dni nawet tu istnieje niebezpieczeństwo poślizgnięcia.
Łączny czas spaceru z parkingu Pommer na Mandlkogel wynosi około 4 – 5 godzin.

Ważna uwaga: Na wyżej proponowane wysokogórskie wycieczki trzeba odpowiednio wyposażyć się w ubrania, buty, napoje i jedzenie.

Miejsce

Theodor Körner Hütte, Stuhlalm 47° 30′ 23.0076″ N, 13° 28′ 53.2272″ E