Narciarstwo

Narciarstwo zjazdowe

Widok z Dachstein

Na południe od 3 szczytów Dachstein znajduje się region Dachstein-Schladming zawierający cztery,  ze sobą połączone góry: Hauser-Kaibling, Planai, Hochwurzen i Reiteralm oraz dodatkowo Stoderzinken i Galsterberg. Narciarze mają tu do dyspozycji ponad 400 km nartostrad.

 

 

 

Również każdy ze szczytów sam w sobie jest atrakcyjnym ośrodkiem narciarskim i kto nie chce, ten nie musi przejeżdżać na inny szczyt. Obszar ten jest częścią ogromnego regionu narciarskiego Ski Amadé i wielodniowe karnety narciarskie zakupione na ośrodek Dachstein-Schladming są ważne w całym regionie Ski Amadé.

Na północ od masywu Dachstein, w odległości zaledwie 30 km od Salzburga, znajduje się mniejszy region narciarski Dachstein-West , który powstał poprzez połączenie Russbach (na granicy Salzburga i Górnej Austrii) Annaberg (w dolinie Lammer) i Gosau (w regionie Salzkammergut). Kto chciałby tu spędzić ferie zimowe, ma do dyspozycji wiele przytulnych ośrodków narciarskich z dobrze przygotowanymi stokami. Dachstein-West ma swój własny skipas i z południowym regionem narciarskim Dachstein/Schladming łączy się właśnie tylko na lodowcu.

Północna strona masywu Dachstein oferuje z reguły średnio trudne tereny narciarskie dysponujące nartostradami o łącznej długości 80 km. Karnet narciarski i noclegi są tu też tańsze niż po południowej stronie.

 

Narciarstwo biegowe

Narciarstwo biegowe – płaskowyż Ramsau

Analogicznie do narciarstwa zjazdowego, bogatszą ofertę dla narciarzy biegowych oferuje region Dachstein-Schladming. Cała praktycznie oferta skoncentrowana jest w miejscowości Ramsau am Dachstein, gdzie na wysokości od 1.100 m do 2.700 m n.p.m. znajdziemy sieć 220 km perfekcyjnie przygotowanych tras biegowych dla biegaczy wszystkich poziomów umiejętności. Główną atrakcją Ramsau jest wieczorny szlak przy stadionie, oświetlony codziennie do 21:00. Kolejnym punktem przyciągającym biegaczy jest dziecięcy park biegowy, który pomaga wprowadzić najmłodszych w tajniki uprawiania narciarstwa biegowego.
Ze wskazówek i porad można skorzystać też w licznych szkółkach biegowych.
W skrócie:
• 130 km tras do narciarstwa biegowego i 70 km tras dla stylu łyżwowego
• 13 okrążeń
• różne poziomy trudności, długości (do 30 km) i wysokości (płaskowyż i trasy na lodowcu Dachstein)
• oświetlona trasa przy stadionie (4 km, codziennie od godziny 17 do 21)
• dziecięcy park biegowy
• 80 knajp i restauracji wzdłuż szlaków
• szkoły narciarskie
• sprzęt do naśnieżania
• wysokie wyróżnienia w testach

Zima w Ramsau

W 2012 roku park biegowy w Ramsau został przez ADAC Ski Guide wybrany do 3 najlepszych obszarów biegowych w Alpach! W 2016 park biegowy został doceniony przez największy na świecie portal narciarski: Skiresort.info

W Dachstein-West najwięcej możliwości do uprawiania narciarstwa biegowego oferuje długa na 60 km  sieć tras biegowych w Abtenau, u podnóża Tennengebirge. Centrum biegowe posiada również długą na 3 km i zaśnieżoną trasę z dwoma klasycznymi torami i jednym torem do jazdy stylem łyżwowym. Pozostałe trasy, częściowo też dla stylu łyżwowego, znajdują się w Annaberg-Lungötz, St. Martin i Gosau.